1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

logo2013update

Društvene mreže

FacebookTwitterYoutube

Održana tradicionalna Svetosavska akademija

svetosavska-naslovna

TESLIĆ, 26. JANUARA - Srpske pravoslavne parohije teslićke, Svetosavska omladinska zajednica i Srpsko prosvjetno i kulturno društvo ''Prosvjeta'' uoči praznika Svetog Save priredili su tradicionalnu svetosavsku akademiju. Ovogodišnja akademija posvećena liku i djelu Svetog Save, utemeljivaču srpsko-pravoslavne duhovonosti, organizovana je u nešto drugačijem sadržaju nego proteklih godina. Prednost je data duhovnoj dimenziji, iskazanoj u izvedbama lokalnog Muzičkog društva ''Muzikus'' i Folklornog ansambla pri SPKD ''Prosvjeta''.
 
Svoje viđenje o liku i djelu prvog srpskog arhiepiskopa dali su i učenici osnovnih i srednjih škola, ali i odrasli, kroz likovne i literarne radove rađene na temu ''Pred ikonom Svetog Save''. Predsjednik SPKD ''Prosvjeta'' Živko Petrović rekao je da je na konkurs prispio veliki broj radova i da je komisija imala izuzetno težak zadatak. ''Stiglo je jako puno radova, a naročito u kategoriji djece osnovnih škola. Komisija je imala jako težak i složen zadatak izabrati najbolje. Kako reče Vojislav Jovanić, kad idem kući, kad završim taj dio posla, sve se preispitujem da nisam negdje dušu ogriješio''- istakao je Petrović.
 
Protojerej-stavrofor Miladin Vuković smatra da je Sveti Sava svojim djelom zadužio srpski narod zbog čega se u hramovima priređuju molitvena sabranja, te kao krsna slava obilježava u školskim institucijama i velikom broju domaćinstava. Posebno ga raduje, kaže, što se i ove godine svetosavskoj akademiji odazvao veliki broj Teslićana. ''Proslava svetog oca Save je tradicionalna u parohijama teslićkim prvenstveno iz razloga što Sveti Sava predstavlja temelj naše srpsko-pravoslavne duhovonosti i srpskog karaktera pravoslavlja. Veoma smo zadovoljni odzivom ovoj akademiji. Naš vjerni narod nas uvijek pozitivno iznenadi i to potvrđuje da negdje duboko u duši ličnost Svetog Save predstavlja istorijsku veličinu koja je neizbrisiva'', rekao je Vuković.

Rezultati konkursa na temu „PRED IKONOM SVETOG SAVE“

LITERARNO STVARALAŠTVO

KATEGORIJA OD PRVOG DO PETOG RAZREDA OSNOVNIH ŠKOLA
1. MJESTO: Marija Šajinović, OŠ „Vuk Karadžić“ Teslić
2. MJESTO: Ana Miljanović, OŠ „Stevan Dušanić“ Pribinić
3. MJESTO DIJELE: Božana Aleksić, OŠ „Ivo Andrić“ – Đulić i Valerija Ignjić OŠ „Jevrem Stanković“ – Čečava

KATEGORIJA OD ŠESTOG DO DEVETOG RAZREDA OSNOVNIH ŠKOLA
1. MJESTO: Teodora Kasapović, OŠ „Ivo Andrić“ - Đulić
2. MJESTO: Ognjen Popović, OŠ „Petar Petrović Njegoš“ - Teslić
3. MJESTO: Nikolina Simić, OŠ „Ivo Andrić“ - Đulić
 
KATEGORIJA SREDNjIH ŠKOLA
1. MJESTO: Suzana Jović, Srednja škola „Jovan Dučić“ - Teslić
2. MJESTO: Tamara Spasojević, Srednja škola „Jovan Dučić“ - Teslić

KATEGORIJA ODRASLIH
1. MJESTO: Gavro Popović iz Kneževa
2. MJESTO: Slava Stanojević iz Teslića
3. MJESTO DIJELE: Ratko Popović iz Šnjegotine Srednje i Slavojka Bubić iz Teslića

LIKOVNO STVARALAŠTVO

KATEGORIJA OD PRVOG DO PETOG RAZREDA OSNOVNIH ŠKOLA
1. MJESTO: Ivana Šajinović, OŠ „Vuk Karadžić“ - Teslić 
1. MJESTO: Likovna sekcija OŠ „Petar Petrović Njegoš“ – Teslić (grupni rad)
2. MJESTO: Magdalena Nikolić, OŠ „Ivo Andrić“ – Đulić
3. MJESTO: Dajana Đekić, OŠ „Vuk Karadžić“ – Vitkovci

KATEGORIJA OD ŠESTOG DO DEVETOG RAZREDA OSNOVNIH ŠKOLA
1. MJESTO: Nikola Đurić, OŠ „Dositej Obradović“ – Blatnica
2. MJESTO: Ivana Momčilović, OŠ „Stevan Dušanić“ – Pribinić
3. MJESTO: Biljana Prodić, OŠ „Jevrem Stanković“ – Čečava

KATEGORIJA SREDNjIH ŠKOLA
1. MJESTO: Zoran Lazić SŠ. „Jovan Dučić“ - Teslić

Podijeli

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Online podrška(beta)

PRIVREDNI SAVJET

forum

INVEST TESLIC

invest-teslic

Info